Aktualności - Prudnik

WIELKI CZWARTEK

30.03.2007
0 0 0 0
Prudnik

Wielki Czwartek – święto ruchome w Kalendarzu Chrześcijańskim. W tym dniu przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii, które to dokonały się podczas Wieczerzy w Wieczerniku, gdzie Jezus Chrystus umył nogi swoim apostołom oraz zamienił chleb i wino w Ciało Swe i Krew.

W tym dniu katolicyzm przeżywa dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to uroczysta msza święta sprawowana w godzinach porannych przez Biskupa Diecezjalnego wraz z całym swoim klerem w katedrze. Nazywana jest ona Mszą Świętą Krzyżma Świętego, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy wizycie u chorych osób. W tym to czasie wszyscy prezbiterzy odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.Jest to także święto wszystkich kapłanów.

Wieczorem zaś w każdym kościele parafialnym i filialnym odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by te wystarczyły na dzień obecny i następny. Często w kościołach katedralnych i zakonnych odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum". Po zakończeniu eucharystii wielkoczwartkowej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej dawniej "Ciemnicą" (na pamiątek uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy). Następuje uroczysta adoracja przez wiernych, która wraz z wybiciem Wielkiego Piątku traci swój uroczysty charakter. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Wynosi się lub zakrywa wszystkie krzyże w kościele. Stół Pański pozostaje odkryty i skromny do czasu rozdzielenia Komunii Świętej w dniu Męki Zbawiciela.

Na podstawie Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego wydanego przez KEP


Autor: Zarząd Fundacji